AFGHL40T65SQ
DigiKey Part Number
488-AFGHL40T65SQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFGHL40T65SQ
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 239 W Through Hole TO-247-3
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
68 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
15ns/70ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 20A, 6Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
239 W