V-15G6-1C26-K
V-15G6-1C26-K
V-15G6-1C26-K
DigiKey Part Number
SW151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G6-1C26-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
400gf
Packaging
Tray
Release Force
25gf
Operating Position
0.815" (20.7mm)
Pretravel
0.157" (4.0mm)
Differential Travel
0.060" (1.5mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C