V-15G3-1C26-K
DigiKey Part Number
SW134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G3-1C26-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
130gf
Packaging
Tray
Release Force
12gf
Operating Position
0.600" (15.2mm)
Pretravel
0.354" (9.0mm)
Differential Travel
0.110" (2.8mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.079" (2.0mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C