V-15G2-1C24-K
DigiKey Part Number
V-15G2-1C24-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G2-1C24-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
60gf
Packaging
Bulk
Release Force
6.118gf
Operating Position
0.600" (15.2mm)
Pretravel
0.157" (4.0mm)
Differential Travel
0.060" (1.5mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C