V-15G-1C26-K
DigiKey Part Number
39-V-15G-1C26-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G-1C26-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
400gf
Packaging
Tray
Release Force
80gf
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Pretravel
0.047" (1.2mm)
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C