D2FD-01L30-1H
DigiKey Part Number
SW1368-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2FD-01L30-1H
Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 0.1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D2FD-01L30-1H Models
Category
Termination Style
Solder Lug
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP60 - Dust Tight
Series
Operating Force
66gf
Packaging
Bulk
Release Force
5.099gf
Part Status
Active
Operating Position
0.445" (11.3mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.020" (0.5mm)
Current Rating (Amps)
100mA (AC/DC)
Mechanical Life
300,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C