D2F-L30-D3
DigiKey Part Number
39-D2F-L30-D3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2F-L30-D3
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D2F-L30-D3 Models
Category
Termination Style
Solder Lug
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
150gf
Packaging
Bulk
Release Force
4.079gf
Part Status
Active
Operating Position
0.374" (9.5mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.020" (0.5mm)
Current Rating (Amps)
3A (AC), 2A (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C