A6DR-6100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Grayhill Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R5,87933
Datasheet
Parametric Equivalent
Grayhill Inc.
In Stock: 1 248
Unit Price: R6,14000
Datasheet
Dip Switch SPST 6 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 30mA 30VDC
A6DR-6100
DigiKey Part Number
SW946-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A6DR-6100
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.03A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
A6DR-6100 Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Height Above Board
0.292" (7.41mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
Yes
Number of Positions
6
Features
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Current Rating (Amps)
30mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage Rating
30VDC
Length
0.679" (17.25mm)