S8VK-S12024
DigiKey Part Number
Z5782-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VK-S12024
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
EDA/CAD Models
S8VK-S12024 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.54" L x 2.17" W x 3.54" H (90.0mm x 55.0mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
90V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
350V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V