S8FS-G10024CD
DigiKey Part Number
Z7850-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8FS-G10024CD
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 4.5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S8FS-G10024CD Models
Category
Power (Watts)
100W
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.08" L x 1.54" W x 3.82" H (129.0mm x 39.2mm x 97.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4.5A