MKS1XT-10 DC12
DigiKey Part Number
Z2956-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS1XT-10 DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.8 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus, TUV
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2200W
Coil Resistance
95 Ohms
Coil Current
126 mA