SNS-CURRENT-CT013-100A
DigiKey Part Number
1188-SNS-CURRENT-CT013-100A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SNS-CURRENT-CT013-100A
Description
SENSORCURRENT 100A
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Current Sensor Module
Category
Number of Channels
1
Mfr
Output
0V ~ 1V, 0 ~ 50mA
Packaging
Bulk
Linearity
±3%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C