S21K0C-P07MFG0-600S
DigiKey Part Number
1907-1564-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21K0C-P07MFG0-600S
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S21K0C-P07MFG0-600S Models
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C