S10K0C-P03MJG0-4500
DigiKey Part Number
1907-1432-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10K0C-P03MJG0-4500
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S10K0C-P03MJG0-4500 Models
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C