K11K0C-P03LPH0-5000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Adam Tech
In Stock: 100
Unit Price: R421,13000
Datasheet
3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
K11K0
Mini-Snap® L and K Series
K11K0C-P03LPH0-5000
DigiKey Part Number
1907-1222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K11K0C-P03LPH0-5000
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
K11K0C-P03LPH0-5000 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Current Rating (Amps)
12A
Number of Positions
3
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C