GK0WAM-P16WBC0-000L
DigiKey Part Number
1907-1685-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GK0WAM-P16WBC0-000L
Description
CONN RCPT FMALE 16POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GK0WAM-P16WBC0-000L Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black, Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
16
Shielding
Shell Size - Insert
0
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
250VAC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C