RK043FN02H-CT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NXP USA Inc.
In Stock: 5
Unit Price: R1 191,90000
Datasheet
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C 4.3" (109.22mm) 480 x 272
RK043FN02H-CT
DigiKey Part Number
568-13518-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK043FN02H-CT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RK043FN02H-CT Models
Category
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Manufacturer
NXP USA Inc.
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 272
Part Status
Obsolete
Interface
I2C
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)