NRF24AP2-8CHQ32-R
DigiKey Part Number
NRF24AP2-8CHQ32-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRF24AP2-8CHQ32-R
Description
IC RF TXRX ISM>1GHZ 32QFN
Detailed Description
IC RF TxRx Only General ISM > 1GHz ANT™ 2.4GHz 32-VFQFN Exposed Pad
Category
Power - Output
0dBm
Mfr
Sensitivity
-85dBm
Serial Interfaces
USART
Voltage - Supply
1.9V ~ 3.6V
Current - Receiving
17mA
Type
TxRx Only
Current - Transmitting
11mA ~ 15mA
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C