SS-10-23NP-LEW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 662
Unit Price: R88,68000
Datasheet
Dip Switch DP3T 3 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
SS-10-23NP-LEW
DigiKey Part Number
SS-10-23NP-LEW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-10-23NP-LEW
Description
SWITCH ROTARY DIP DP3T 0.1A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Nidec Components
Height Above Board
0.535" (13.59mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
DP3T
Washable
Yes
Number of Positions
3
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)