M-1303-10K
M-1303-10K
M-1303 10K
DigiKey Part Number
563-2114-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M-1303 10K
Description
POT 10K OHM 3/4W WIREWOUND LIN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 3.0 Turns Wirewound 0.75W, 3/4W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Nidec Components
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Rotation
1080°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.650" (16.50mm)
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Actuator Diameter
0.118" (3.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M6 x 0.75
Number of Turns
3.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.512" Dia (13.00mm)