F16EA-03LLC--E
F16EA-03LLC--E
F16EA-03LLC
DigiKey Part Number
563-F16EA-03LLC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F16EA-03LLC
Description
FAN AXIAL 16X4MM 3.3VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 3.3VDC Square - 16mm L x 16mm H Sleeve 0.424 CFM (0.012m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
3.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
70 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Weight
0.003 lb (1.36 g)
Size / Dimension
Square - 16mm L x 16mm H
Current Rating (Amps)
0.020A
Width
4.00mm
Voltage Range
3.2 ~ 3.5VDC
Air Flow
0.424 CFM (0.012m³/min)
Material - Frame
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Static Pressure
0.019 in H2O (4.7 Pa)