CL-SB-22A-12T
CL-SB-22A-12T
CL-SB-22A-12T
DigiKey Part Number
563-1341-2-ND - Tape & Reel (TR)
563-1341-1-ND - Cut Tape (CT)
563-1341-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL-SB-22A-12T
Description
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DPDT Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL-SB-22A-12T Models
Category
Actuator Length
2.00mm
Manufacturer
Nidec Components
Contact Material
Copper
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Part Status
Active
Termination Style
J Lead
Circuit
DPDT
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Switch Function
On-On
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Electrical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - DC
12 V