UPJ1J470MPD1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UPJ1J470MPD1TD |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UPJ1J470MPD1TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 215 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 365 mA @ 10 kHz |
Part Status Not For New Designs | Impedance 370 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Voltage - Rated 63 V | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |