RNE1C101MDS1
DigiKey Part Number
493-16273-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNE1C101MDS1
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 35mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNE1C101MDS1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm