RDS1C470MCNAFEGS
DigiKey Part Number
RDS1C470MCNAFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS1C470MCNAFEGS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 24mOhm 3000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.75 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm