PCM1E221MCL6GS
DigiKey Part Number
PCM1E221MCL6GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-PCM1E221MCL6GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-PCM1E221MCL6GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCM1E221MCL6GS
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 125°C