PCJ1C390MCL1GS
DigiKey Part Number
493-3052-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3052-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3052-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCJ1C390MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCJ1C390MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.07 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
39 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm