JJD0E108MSED is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Unit Price: R1 822,78560
Datasheet
1000 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can - Screw Terminals 8mOhm 2000 Hrs @ 60°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
JJD0E108MSED
DigiKey Part Number
493-3323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JJD0E108MSED
Description
CAP 1000F 20% 2.5V CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
Nichicon
Termination
Screw Terminals
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Part Status
Active
Lead Spacing
0.740" (18.80mm)
Capacitance
1000 F
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm