PSMN3R7-100BSEJ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 2 849
Unit Price: R96,04000
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 103
Unit Price: R72,15000
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Panjit International Inc.
In Stock: 862
Rohm Semiconductor
In Stock: 605
STMicroelectronics
In Stock: 49
Toshiba Semiconductor and Storage
N-Channel 100 V 120A (Tc) 405W (Tc) Surface Mount D2PAK
PSMN3R7-100BSEJ
DigiKey Part Number
1727-PSMN3R7-100BSEJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN3R7-100BSEJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN3R7-100BSEJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN3R7-100BSEJ
Description
MOSFET N-CH 100V 120A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PSMN3R7-100BSEJ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
246 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16370 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
405W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.95mOhm @ 25A, 10V