PSMN1R9-80SSEJ
DigiKey Part Number
1727-PSMN1R9-80SSEJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN1R9-80SSEJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN1R9-80SSEJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN1R9-80SSEJ
Description
APPLICATION SPECIFIC POWER MOSFE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 286A (Tc) 340W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN1R9-80SSEJ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
232 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
17140 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
340W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK88 (SOT1235)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.9mOhm @ 25A, 10V