PSMN1R3-80SSFJ
DigiKey Part Number
1727-PSMN1R3-80SSFJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN1R3-80SSFJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN1R3-80SSFJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN1R3-80SSFJ
Description
NEXTPOWER 80 V, 1.2 MOHM, 335 AM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 335A (Tc) 341W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
246 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16647 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
341W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK88 (SOT1235)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2mOhm @ 25A, 10V