BZB784-C15,115
DigiKey Part Number
1727-BZB784-C15,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZB784-C15,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZB784-C15,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB784-C15,115
Description
DIODE ZENER ARRAY 15V SOT-323
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 15 V 180 mW ±5% SOT-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q100
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
15 V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-323
Power - Max
180 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms