BUK9Y19-75B,115
DigiKey Part Number
1727-4614-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4614-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4614-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9Y19-75B,115
Description
MOSFET N-CH 75V 48.2A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 48.2A (Tc) 106W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 5 V
Mfr
Vgs (Max)
±15V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3096 pF @ 25 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
106W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.15V @ 1mA