BUK7613-100E,118
DigiKey Part Number
1727-1087-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1087-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7613-100E,118
Description
MOSFET N-CH 100V 72A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 72A (Tc) 182W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
97.2 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4533 pF @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power Dissipation (Max)
182W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA