NHD-3.5-320240FT-CSXP-T
DigiKey Part Number
757-NHD-3.5-320240FT-CSXP-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.5-320240FT-CSXP-T
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB), SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Viewing Area
71.82mm W x 55.05mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED
Packaging
Box
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB), SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
FT812
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Resistive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)