UWS-24/2-Q12P-C
DigiKey Part Number
811-UWS-24/2-Q12P-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWS-24/2-Q12P-C
Description
DC DC CONVERTER 24V 48W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
91%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.36" H (33.0mm x 22.9mm x 9.1mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2A
Approval Agency
cURus
Power (Watts)
48 W