NTE0303MC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R106,83733
Datasheet
Similar
Recom Power
In Stock: 0
Unit Price: R125,28425
Datasheet
Recom Power
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 2.97V - 3.63V Input
NTE0303MC
DigiKey Part Number
811-1673-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTE0303MC
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NTE0303MC Models
Category
Current - Output (Max)
303mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
73%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
2.97V
Package / Case
14-SMD Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
3.63V
Size / Dimension
0.50" L x 0.30" W x 0.26" H (12.7mm x 7.6mm x 6.6mm)