XRCGB40M000F5A00R0
DigiKey Part Number
490-18352-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18352-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18352-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB40M000F5A00R0
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 6PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±50ppm Crystal 6pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
XRCGB40M000F5A00R0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±65ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Load Capacitance
6pF
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms