PKLCS1212E24A0-R1
PKLCS1212E24A0-R1
PKLCS1212E24A0-R1
DigiKey Part Number
490-5958-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5958-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5958-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PKLCS1212E24A0-R1
Description
BUZZER PIEZO 1.5V 12X12MM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 1.5 V 2.4kHz 75dB @ 1.5V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PKLCS1212E24A0-R1 Models
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
Murata Electronics
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
75dB @ 1.5V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Side
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
Zero-Peak Signal
Termination
Solder Pads
Voltage - Rated
1.5 V
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Voltage Range
12.5V (Max)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Frequency
2.4kHz