NFZ18SM121SN10D
DigiKey Part Number
490-16642-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-16642-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16642-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFZ18SM121SN10D
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0603 1LN
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1.25A 140mOhm
EDA/CAD Models
NFZ18SM121SN10D Models
Category
Current Rating (Max)
1.25A
DC Resistance (DCR) (Max)
140mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz