LQW18CNR16J0HD
DigiKey Part Number
490-LQW18CNR16J0HDTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW18CNR16J0HDCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW18CNR16J0HDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW18CNR16J0HD
Description
FIXED IND 160NH 1A 100 MOHM SMD
Detailed Description
160 nH Unshielded Wirewound Inductor 1 A 100mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LQW18CNR16J0HD Models
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
900MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Wirewound
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)