LQP03TN1N4B02D
DigiKey Part Number
490-11721-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-11721-1-ND - Cut Tape (CT)
490-11721-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP03TN1N4B02D
Description
FIXED IND 1.4NH 600MA 150 MOHM
Detailed Description
1.4 nH Unshielded Thick Film Inductor 600 mA 150mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
LQP03TN1N4B02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
16GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)