LQM21PH1R5NGCD
DigiKey Part Number
490-18469-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18469-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18469-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM21PH1R5NGCD
Description
FIXED IND 1.5UH 850MA 240 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Multilayer Inductor 850 mA 240mOhm Max 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
LQM21PH1R5NGCD Models
Category
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
45MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA