LQM21DH101M70L
DigiKey Part Number
490-LQM21DH101M70LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM21DH101M70LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM21DH101M70LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM21DH101M70L
Description
FIXED IND 100UH 160MA 4.095 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Multilayer Inductor 160 mA 4.095Ohm Max 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
LQM21DH101M70L Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
4.095Ohm Max
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current - Saturation (Isat)
20mA
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)