LQH2MCN6R8M52L
DigiKey Part Number
490-4989-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-4989-1-ND - Cut Tape (CT)
490-4989-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH2MCN6R8M52L
Description
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.6 OHM
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 285 mA 1.6Ohm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
LQH2MCN6R8M52L Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
65MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Material - Core
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)