LQH2MCN180K02L
DigiKey Part Number
490-8391-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-8391-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8391-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH2MCN180K02L
Description
FIXED IND 18UH 190MA 2.34 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Unshielded Wirewound Inductor 190 mA 2.34Ohm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQH2MCN180K02L Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.34Ohm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
35MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)