KCM55QR72A685KH01K
DigiKey Part Number
490-5836-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5836-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5836-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCM55QR72A685KH01K
Description
CAP CER 6.8UF 100V X7R SMD
Detailed Description
6.8 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
KCM55QR72A685KH01K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
SMD, J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.154" (3.90mm)