GRM152D80G105ME15D
DigiKey Part Number
490-10005-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10005-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10005-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM152D80G105ME15D
Description
CAP CER 1UF 4V X6T 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X6T 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRM152D80G105ME15D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)