GRM033R61C183KE84D
DigiKey Part Number
490-10414-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10414-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10414-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM033R61C183KE84D
Description
CAP CER 0.018UF 16V X5R 0201
Detailed Description
0.018 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
GRM033R61C183KE84D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)