GQM1875C2E2R4BB12D
DigiKey Part Number
490-11257-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-11257-1-ND - Cut Tape (CT)
490-11257-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GQM1875C2E2R4BB12D
Description
CAP CER 2.4PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GQM1875C2E2R4BB12D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)